Wyspa Bora Bora

Wyspa Bora Bora (Borra Borra).

Piękne i niespotykane krajobrazy, wyśmienita pogoda, urocze, proste domki komponujące się z otoczeniem to wyspa Bora Bora, przez wielu nazywana rajem na Ziemi.

Wyspa Bora Bora (borabora).

Odkrywcy

Jacob Roggeveen,  holenderski żeglarz, który w roku 1722 jako pierwszy odkrył przepiękną wyspę Bora Bora. Po holendrze, jako drugi w to miejsce dopłynął James Cook w 1777 roku. Jednak jako pierwszy na wyspie osiadł i zamieszkał James Connor w 1792 roku.

borabora

Położenie

Wyspa Bora Bora wchodzi w skład Polinezji Francuskiej. Znajduje się na północny zachód od Tahiti na Oceanie Spokojnym. Wyspa jest nieduża, jej powierzchnia to zaledwie 44 km². Liczba obywateli – Polinezyjczyków – wynosi niecałe 9000 osób. 

BoraBora

Atrakcje na wyspie Bora Bora

Oprócz popijania kolorowych napojów ze słomką, takich jak np. pina colada, leżenia pod palmami na gorącym piasku w blasku palącego słońca można robić tam wiele ciekawych rzeczy. Wbrew pozorom i niektórym opiniom, Bora Bora to nie miejsce dla leniwych. Jednym z głównych atrakcji tej cudownej wyspy jest nurkowanie w krystalicznie błękitnej wodzie oceanu, pośród podwodnych stworzeń tam żyjących.

Wyspa Bora Bora

Nurkowanie to nie wszystko. Wyspa Bora Bora, to idealne miejsce również do żeglowania. Można zaserwować sobie opłynięcie wyspy i podziwiać ją z punku widzenia oceanicznych stworzeń. Dla tych, którzy uwielbiają żeglarstwo, które jest dla nich czymś więcej niż hobby, jest miłością, Bora Bora jest spełnieniem żeglarskich pragnień.

Wyspa Bora Bora (bora bor)

Dla tych, którzy nie są amatorami żeglarstwa oraz nurkowania znajdą się również inne atrakcje. W końcu wyspa Bora Bora, to “ogród Edenu”, jak twierdzą niektórzy. Zatem koniecznie trzeba go poznać i doświadczyć jego piękna, nie tylko podwodnego, czy widzianego z pływającego statku,  łodzi, bądź żaglówki. Należy wejść w głąb, by ujrzeć z bliska soczystość zieleni, tęczę kolorów oplatającą ptasie kostiumy, usłyszeć dźwięki tropikalnej dżungli. Ci, którzy uwielbiają spacerować i podziwiać piękno otaczające wyspę, koniecznie powinni wybrać się w głąb dżungli wchodząc na szczyt Pahia (661 m n.p.m.) i Otemanu 727 m n.p.m. Najlepiej wybrać się z kimś, kto pokaże nam najpiękniejsze zakątki Bora Bora. Idealni są rodowici Polinezyjczycy, którzy zamieszkują wyspę od dziecka i znają jej każdy zakątek.

Dżungla Bora Bora

Jednak Ci, którzy potrzebują silniejszych doznań i wrażeń podczas wakacji, także znajdą je na wyspie. Dla tych, którym nurkowanie, żeglarstwo, czy przedzieranie się przez dżunglę to za mało, mogą wybrać się na polowanie rekinów. Emocje, jakie towarzyszą tym atrakcjom, strach, pot i duża dawka adrenaliny z pewnością na długi czas pozostawią ciarki na samo wspomnienie o wyspie. Jeśli chodzi o rekiny, to nie taki diabeł straszny. Rekiny, o których połowie wspominamy nie są żarłaczami z filmów, ale tzw. cytrynowymi rekinami, które nie gryzą. Ogólnie na Bora Bora jest tak fantastycznie, że ryby same podpływają do naszych nóg, nie boją się ludzi, jak jest to u nas w Polsce.

Wyspa Bora Bora

Jeśli jeszcze twoje pragnienia nie zostały zaspokojone i od urlopu oczekujesz czegoś zupełnie innego i niespotykanego, zawsze możesz wybrać się na połów czarnych pereł, z których Bora Bora słynie.

Czarne perły z Bora Bora

Kto odwiedza wyspę Bora Bora

Bora Bora, to miejsce, które szczególnie chętnie odwiedzane jest przez młode małżeństwa, które wybierają się na tę rajską wyspę podczas miesiąca miodowego. Nierzadko również, widuje się tam i rodziny oraz małżeństwa z dłuższym stażem, które powracają lub zawsze marzyły o odwiedzeniu tego zakątka świata.

Wyspa Bora Bora

Ciekawostki

1. Przez długi okres czasu rządzona była przez kobiety.

Wyspa Bora Bora

2. Wyspa przez Polinezyjczyków jest określana, zgodnie z ich mitologią, jako “Mai te pora”, czyli stworzona przez bogów. Nie bez przyczyny nadano jej przydomek ”ogród Edenu”.

Podwodny pokój na Bora Bora.

3. Na wyspie znajduje się centrum hodowli czarnych pereł.

Podwodny pokój na Bora Bora.

4. Z Polinezji Francuskiej pochodzi “Noni”, słynny owoc znajdujący swoje zastosowanie w medycynie. Opóźnia on procesy starzenia, nawet je redukuje, pomaga w zapaleniu stawów oraz chorobach reumatycznych.

Wyspa Bora Bora

5. Wspominaliśmy o tym, że wyspa często odwiedzana jest przez młode małżeństwa. Jednak na wyspie również można wziąć ślub i to nie byle jaki, bo “chodząc po wodzie”. Na Bora Bora znajduje się słynna kaplica zawieszona nad laguną, której podłoga zbudowana jest ze szkła. Świetnie widać pływające pod podłogą diabły morskie oraz papugoryby. Z pewnością z takiego miejsca zdjęcia będą przepiękne.

Chapel bora bora

6. Jeśli wybierzecie się na wycieczkę na Bora Bora zostaniecie przywitani, nie solą i chlebem jak w Polsce, ale koktajlem z mleka kokosowego, owoców i wanilii. Ma to stanowić przedsmak Waszych bajkowych przeżyć, również tych kulinarnych, jakie Was czekają w tym miejscu.

Koktajl na Bora Bora

7. Bora Bora pomimo tego, że leży tak daleko od Polski, znajduje w sobie ślady polskości. Niejaki Stan Wiśniewski, który urodził się w Polsce, studiował w Sorbonie, a osiedlił w Maroku, wybrał się w podróż po oceanach wraz z rodziną. I to właśnie na Bora Bora zepsuł mu się jacht. Postanawiając spełnić swoje marzenie, kupił własną wyspę zachwycającą pięknem i bogactwem roślinności o powierzchni 6,5 tys. m².

I tym polskim akcentem kończymy naszą krótką podróż na wyspę Bora Bora.

Wyspa Bora Bora

 

 

Wyspa Bora Bora 4.22/5 (84.44%) oceniono 9 razy