Podróże kulinarne

Podróże kulinarne to wyśmienita okazja do poznania danego kraju. Kula Ziemska to pod wieloma względami bardzo zróżnicowana planeta. Dziś przyjrzymy się jej kuchni. Dokładnie mówiąc sprawdzimy, jak wygląda tygodniowe menu przeciętnej rodziny w różnych krajach na świecie i ile to kosztuje.

Zobaczymy jak klimat, położenie geograficzne, czynniki historyczne oraz polityka mają wpływ na to, co je się na świecie.

Podróże kulinarne – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

Rodzina z Teksasu

Rodzina z Teksasu w USA

USA to państwo zaliczane do krajów rozwiniętych, które przoduje w produkcji rolnej na świecie. Mieszkańcy mają swobodny dostęp do jedzenia, którego nie brakuje w supermarketach, na bazarach i małych sklepikach. Rodziny mogą przebierać w produktach i wybierać to, co lubią najbardziej. Na zdjęciu widać, co im smakuje najbardziej.

Rodzina z Północnej Karoliny w USA

Rodzina z Północnej Karoliny w USA

Tygodniowo przeciętna rodzina z Teksasu wydaje na jedzenie ok. 800 zł, a z Północnej Karoliny ok. 1100 zł.

Podróże kulinarne – Włochy

Rodzina z Palermo we Włoszech

Rodzina z Palermo we Włoszech

Włochy to również kraj, w którym istnieje swobodny dostęp do jedzenia, zarówno tego prostego, jak i przetworzonego. Stół włoskiej rodziny jest obfity zarówno w owoce, warzywa, jak i pieczywo czy napoje.

Tygodniowo pięcioosobowa rodzina wydaje na jedzenie ok. 940 zł.

Podróże kulinarne – Chiny

W kuchni chińskiej istnieje ponad 20 000 różnych potraw. Wynika to z kilkudziesięciu kuchni regionalnych, jakie istnieją w tym kraju. Kuchnia chińska jest najstarszą sztuką kulinarną, która wpływała na menu innych kontynentów.

Rodzina z Weitaiwu w Chinach

Rodzina z Weitaiwu w Chinach

Chińczycy w zasadzie mają dwie pory posiłków, śniadanie oraz obiad połączony z deserem. Śniadanie jest bardzo lekkie, zazwyczaj jest to biały ryż, makaron ryżowy albo kleik ryżowy. Natomiast obiad, w przeciwieństwie do pierwszego posiłku jest prawdziwą ucztą. Przygotowuje się kilka albo nawet kilkanaście potraw. Zazwyczaj podaje się o jedno danie więcej niż liczba gości.

Tygodniowo chińska rodzina wydaje na jedzenie ok. 207 zł.

Podróże kulinarne – Kuwejt

Kuchnia kuwejcka to głównie owoce morza, takie jak homary, a także ryby, baranina, pasty z cieciorki, tzw. hommos oraz ryż, gotowane jarzyny, czy pasty z bakłażanów, tzw. mtabel.

Rodzina z miasta Kuwejt w Kuwejcie

Rodzina z miasta Kuwejt w Kuwejcie

Tygodniowo kuwejcka rodzina wydaje na jedzenie ok. 803 zł.

Podróże kulinarne – Australia

Tradycyjna kuchnia australijska czerpie z kuchni angielskiej, przybyłej na ten kontynent wraz z emigrantami i zesłańcami. Typowe potrawy dla tego miejsca to np. kotlety z kością z rusztu, pieczenie i inne mięsne przysmaki najczęściej podawane z marchewką, ziemniakami, fasolką albo groszkiem.

Rodzina z Riverview w Australii

Rodzina z Riverview w Australii

Aktualnie menu jest bardziej zróżnicowane, a to głównie za sprawą emigrantów z południowej Europy i południowo-wschodniej Azji. Co ciekawe, w ostatnich latach kuchnia polska stała się bardzo popularna, głównie za sprawą pierogów, kiełbas i wyrobów cukierniczych, takich jak pączki.

Przeciętna australijska rodzina wydaje tygodniowo na jedzenie ok. 1300 zł.

Podróże kulinarne – Niemcy

Kuchnia niemiecka wbrew obiegowym opiniom jest bardzo różnorodna, a to za sprawą napływu emigrantów z różnych krajów. W jej smakach możemy napotkać wpływy polskie, hiszpańskie, szwajcarskie, francuskie, włoskie, greckie, tureckie, czy dalekowschodnie.

Rodzina z Bargteheide w Niemczech

Rodzina z Bargteheide w Niemczech

Typowo niemieckie dania to: golonka z grochem puree lub kapustą i zupa z węgorza na rosole wołowym.

Przeciętnie niemiecka rodzina tygodniowo wydaje na jedzenie ok. 1800 zł.

Podróże kulinarne – Mali

Mali jest to dość duże Państwo leżące w dawnej Francuskiej Afryce Zachodniej. Spory obszar tego państwa to pustynia Sahara. Tylko tereny wzdłuż rzeki Niger nadają się do uprawy ryżu, warzyw i sorgo. W niedużej odległości od rzeki wypasane jest bydło, głównie kozy i owce. Oprócz tego w Mali je się dużo ryb łowionych w rzekach, a także wyrabianych z prosa placków, czy a’la fasolki po bretońsku.

Rodzina z Kouakourou z Mali

Rodzina z Kouakourou z Mali

Przeciętna Malijska rodzina wydaje tygodniowo na jedzenie ok. 100 zł.

Podróże kulinarne – Kanada

Rodzina z Iqaluit w Kanadzie

Rodzina z Iqaluit w Kanadzie

Kanada to barwny, wielokulturowy i bardzo interesujący kraj. Jego kuchnia także taka jest. Kanadyjczycy lubują się w naturalnej i domowej kuchni. Na północy kraju, gdzie panuje mroźny klimat, dieta obfita jest w białko i tłuszcz takich zwierząt jak bizony, morsy, foki czy łosie. Południe Kanady bogate jest w żyzne gleby, którym towarzyszy umiarkowany klimat. Kuchnia w tym regionie, jest bardzo bogata w warzywa, ryby i owoce morza. Połączenie wszystkich regionów, daje niezapomniane wrażenia kulinarne.

Rodzina z Gatineau w Kanadzie

Rodzina z Gatineau w Kanadzie

Przeciętnie Kanadyjska rodzina wydaje tygodniowo na jedzenie ok. 500 zł.

Podróże kulinarne – Indie

Duży wpływ na kuchnię indyjską ma religia. Indie to wielkie państwo zrzeszające wiele kultur i religii. Wielu Hindusów, czy to ze względu na czynniki ekonomiczne, czy religijne nie spożywa mięsa. Ci, którzy jedzą mięso, spożywają głównie wołowinę oraz baraninę i kozinę.

Rodzina z Ujjain w Indiach

Rodzina z Ujjain w Indiach

Uważa się, że jedzenie oddziałuje w bardzo dużym stopniu na człowieka. Na duchowość i umysłowe oczyszczenie wpływają zboża, warzywa i nabiał. Na zwiększone doznania emocjonalne i zmysłowe wpływ maja takie używki jak kawa, herbata albo czekolada oraz przyprawy.

Przeciętnie Hinduska rodzina wydaje tygodniowo na jedzenie ok. 150 zł.

Podróże kulinarne – Japonia

Japonia to kraj otoczony wodami. Nic więc dziwnego, że japońska kuchnia charakteryzuje się dużym spożyciem ryb oraz owoców morza i warzyw. Charakterystyczne są zupy gotowane na stole w specjalnym garnku. Japończycy spożywając posiłki posługują się pałeczkami, a zupy piją prosto z miseczki.

Rodzina z Kodairy z Japonii

Rodzina z Kodairy z Japonii

Przeciętnie japońska rodzina wydaje na jedzenie tygodniowo ok. 1200 zł.

Podróże kulinarne – Egipt

Kuchnia egipska jest połączeniem kuchni śródziemnomorskiej, tureckiej i arabskiej. W związku z tym, że ludzie zamieszkujący ten kraj są muzułmanami, jedzą głównie wołowinę oraz kurczaki. Przygotowywane potrawy to kombinacja różnych rodzajów warzyw i mięs polewanych sosami.

Rodzina z Kairu w Egipcie

Rodzina z Kairu w Egipcie

Egipska rodzina tygodniowo wydaje na jedzenie ok. 250 zł.

Podróże kulinarne – Kuba

Kuchnia kubańska powstała pod wpływem kuchni afrykańskiej, europejskiej oraz kreolskiej z sąsiednich wysp kanaryjskich. Kubańczycy najbardziej lubią kurczaki podawane z ryżem oraz czarną fasolą. Do dań z ryb oraz mięs podaje się również specjalny rodzaj opiekanych i pokrojonych bananów. Bardzo lubiane są również zupy, które wiele czerpią z tradycji hiszpańskich.

Rodzina z Hawany na Kubie

Rodzina z Hawany na Kubie

Kubańska rodzina tygodniowo wydaje ok. 200 zł.

Podróże kulinarne – Gwatemala

Kuchnia Gwatemalska ma wiele wspólnego z kuchnią meksykańską. W skład przyrządzanych dań wchodzą głównie kukurydza, ryż, czerwona fasola, banany, kurczaki. Przyrządzane posiłki nie są tak pikantne jak w niektórych regionach Ameryki Południowej.

Gwatemalczycy uwielbiają tortille i jedzą je na różne sposoby, z kurczakiem gotowanym, smażonym, z ryżem, z czarną, czerwoną fasolką, na słodko, albo na kwaśno.

Pomimo tego, że Gwatemala słynie z upraw kawy, mieszkańcy nie przepadają za tym napojem. Kawa pita jest z dodatkiem dużej ilości cukru, mleka w proszku, z małą ilością tak naprawdę kawy, przez co rzeczywiście nie jest smaczna i mało przypomina znaną przez nas kawę. Gwatemalczycy za to bardzo lubują się w orzeźwiających napojach z miksowanych owoców z dodatkiem mleka.

Rodzina z Todos Santos w Gwatemali

Rodzina z Todos Santos w Gwatemali

Średnio rodzina z Gwatemali, dokładnie z Todos Santos wydaje tygodniowo na jedzenie 240 zł.

Podróże kulinarne - Ekwador

Ekwador to miejsce znane z różnorodnych owoców, takich jak banany, papaje, czy marakuja. Nie brakuje tam również owoców morza takich jak np. krewetki, które należą do największych sekretów ekwadorskiej kuchni. Mieszkańcy uwielbiają przyrządzać krewetki marynowane z polewą cytrynową z opiekaną kukurydzą.

Jedne z bardziej niezwykłych dań, jakie można skosztować na terenach górzystych Andów, to np. cuy, czyli pieczona świnka morska, albo gulasz z kawałków wołowych, tzw. guatita.

Rodzina z miasta Tingo w Ekwadorze

Rodzina z miasta Tingo w Ekwadorze

Średnio rodzina z miasta Tingo tygodniowo wydaje na jedzenie ok. 100 zł.

Podróże kulinarne - Meksyk

Naszą podróż kulinarną kończymy w Meksyku. Kuchnia meksykańska to połączenie tradycyjnej kuchni Indian oraz Hiszpanów. Opiera się głównie na roślinach strączkowych, różnych odmianach chili i papryki oraz kukurydzy.

Typowe dania kuchni meksykańskiej to burrito, tortilla, tacos, sos salsa, quesadilla, nachos, sos guacamole i wiele innych, pysznych i jedynych w swoim rodzaju potraw.

Rodzina z Cuernavaca w Meksyku

Rodzina z Cuernavaca w Meksyku

Średnio rodzina z Cuernavaca w Meksyku wydaje na jedzenie tygodniowo 600 zł.

Podróże kulinarne to wspaniała wyprawa na poznanie menu świata. W zależności od klimatu, ukształtowania terenu, dostępu do morza, migracji ludności kuchnia ewoluowała i nadal to robi. To fantastyczne odwiedzając dany zakątek świata móc go zobaczyć, dotknąć, posmakować, powąchać, czy usłyszeć.

Podróże kulinarne 4.80/5 (96.00%) oceniono 5 razy