Najpiękniejsze jaskinie na świecie

Świat jest piękny, zapewne wielu co jakiś czas dochodzi do tego wniosku. Tym bardziej ciśnie nam się taki wniosek na usta, kiedy mamy przyjemność podziwiać to, co stworzyła natura. Jednymi z takich niewiarygodnych miejsc są jaskinie. Niektóre oszałamiają swym ogromem i piękną rzeźbą skalną, inne urokliwym wnętrzem.

Piękny widok wewnątrz jaskini Jeitta Grotto. Błękit wody i promienie słońca nadają jej pięknych barw.

Jaskinia Jeitta Grotto w Libanie

Co prawda każda z jaskiń mogłaby znaleźć się na poniższej liście, jednak wybraliśmy subiektywnie najciekawsze i najpiękniejsze.

Groty Carlsbad w Nowym Meksyku w USA

Jaskinia Carlsbad w USA

Jaskinia Carlsbad w USA

Tę jaskinię można odwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to jest niedostępna dla turystów. W pozostałe dni można się do niej dostać pieszą wędrówką albo troszkę szybciej i z mniejszym wysiłkiem – windą. My polecamy piesze wędrówki, które zazwyczaj są dużo ciekawsze i przyjemniejsze.

Jaskinia Carlsbad w USA

Jaskinia Carlsbad w USA

Jaskinia usytuowana jest dokładnie w górach Guadalupe w Nowym Meksyku. W środku znajduje się tzw. Wielki Pokój, który jest największą grotą. Jego długość wynosi 4000 metrów, szerokość 625 metrów, a najwyższy punkt to 255 metrów. Jest to trzecia największa jaskinia w Ameryce Północnej i 7 na świecie. Oprócz największego „Pokoju” podziwiać można jeszcze 83 inne groty.

Jaskinia Carlsbad

Jaskinia Carlsbad

Groty Carlsbad należą do Parku Narodowego, który w 1995 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jaskinia Fantasy w Dannervirke w Nowej Zelandii

Jaskinia otwarta przez cały rok jest bardzo lubiana przez turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Podoba się zwłaszcza dzieciom, dla których organizowanych jest wiele atrakcji i wystaw.

Jaskinia Fantasy w Nowej Zelandii

Jaskinia Fantasy w Nowej Zelandii

Co ciekawe jaskinia Fantasy prowadzona jest przez wolontariuszy. Dorośli bardzo często są zdumieni ich poświęceniem i talentem, jakie wkładają w prowadzenie jaskini.

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Jaskinia znajduje się w okręgach Minh Hoa w Centralnym Wietnamie, ok. 500 km na południe od Hanoi. Są to bardzo malownicze i piękne tereny, które idealnie zwiedza się rowerem, przemierzając leśne ścieżki u boku wielkich jaskiń.

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Phong Nha jest również częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Należy do Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, w którym znajduje się ponad 300 jaskiń i grot otoczonych malowniczym, leśnym ekosystemem.

Jaskinia Phong Nha w Wietnamie

Wejście do jaskini Phong Nha

Można powiedzieć, że w pewnej części są to dziewicze tereny, nie odkryte do końca przez człowieka – spośród tak wielu znajdujących się tam jaskiń, naukowcy przebadali dopiero 20. Zatem wiele miejsc jest jeszcze “niedotkniętych”  przez człowieka.

Jaskinia Barton Creek w Cayo w Belize

Wejście do jaskini Barton Creek

Wejście do jaskini Barton Creek

Pięknie naturalna jaskinia Barton Creek, to bardzo popularne miejsce turystyczne oraz archeologiczne. Ciekawym sposobem zwiedzania jaskini jest pływanie po jej wodach łódkami. Jest to jedna z większych jaskiń, jej długość wynosi ok. 4,5 km.

Wnętrze  jaskini Barton Creek

Wnętrze jaskini Barton Creek

Prace archeologiczne potwierdzają, że w prehistorycznych czasach Majowie zamieszkiwali te tereny. Archeologowie niejednokrotnie znajdywali w tym miejscu odłamki starożytnych ceramik oraz szkielety ludzkie.

Wnętrze jaskini Barton Creek

Wnętrze jaskini Barton Creek

Jaskinie Szkocjańskie w Trieste na Słowenii

Oświetlone wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Oświetlone wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Zabezpieczony system jaskiń w Słowenii przez cały rok przyciąga turystów. Można tutaj podziwiać zarówno naziemne, jak i podziemne procesy rozpuszczania skał przez wodę. Jest to miejsce słynąc z wyjątkowych znalezisk archeologicznych.

Wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Zwiedzanie zazwyczaj rozpoczyna się od sztucznego kanału, poprzez naturalne doliny Collapse Globočak, czy Cichą Jaskinię. U wyjścia ukazuje się nieziemski widok podziemnego kanionu rzeki Reka, zawieszonej prawie pięćdziesiąt metrów nad Riverbed. Można również wybrać się inną drogą, która prowadzi tuż obok wodospadu i naturalnego mostu w pięknej dolinie.

Wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Wnętrze Jaskini Szkocjańskiej

Zwiedzanie jest płatne, dlatego należy pamiętać, aby wziąć ze sobą gotówkę: dorośli 15 euro, seniorzy i studenci 11 euro, dzieci 7 euro. To obejmuje zwiedzanie podziemnego kanionu, jeśli ktoś chciałby zobaczyć także podziemną rzekę Reka, bilet kosztuje odpowiednio 20, 15, 10 euro.

Jaskinia Deer w Borneo na Malezji

Wnętrze przy wejściu Jaskini Deer

Wnętrze przy wejściu Jaskini Deer

Odkryta w 1961 roku przez G.E. Wilforda, piękna jaskinia o 174 m szerokości i 122 m wysokości. Położona w pobliżu Miri, Sarawak w Malezji. Jaskinia Deer jest częścią Parku Narodowego Gunung Mulu.

Niektórzy mają szczęście po wyjściu z groty trafić na niezwykły widok, jakim jest wylot ponad 2 000 000 nietoperzy.

Nietoperze w okolicach jaskini

Nietoperze w okolicach jaskini

Spośród innych, wyróżnia się tym,że ma bardzo długi korytarz. Porównując, Bazylika św. Piotra zmieściłaby się tam 5 razy.

Oprócz zwiedzania jaskiń, wielką przyjemnością jest spacerowanie po deszczowym lesie, z którego słychać odgłosy dzikich zwierząt.

Jaskinia Onondaga w Missouri w USA

Jaskinia Onondaga

Jaskinia Onondaga

Jest to bardzo zagospodarowana jaskinia w porównaniu z innymi. Turyści mogą zwiedzać w niej Muzeum Przyrody, urządzać pikniki lub piesze wycieczki, a nawet pływać i wędkować.

To bardzo urocze i przyjemne miejsce niczym nie przypomina tego, co działo się kiedyś w jej wnętrzu. Wcześniej toczono tu spory, gdzie na porządku dziennym były różnego rodzaju akty wandalizmu.

Jaskinia the Reed Flute w Guangxi w Chinach

Nazwa jaskini pochodzi od trzcin rosnących wewnątrz niej. Trzciny te wykorzystuje się do tworzenia fletów, ponoć idealnie się sprawdzają.

Wnętrze JAskini Reed Flute

Wnętrze Jaskini Reed Flute

Reed Flute ozdobiona jest pięknymi minerałami i skałami. Wrażenie robią również ogromne filary kamienne oraz osady węglowe. Jaskinia jest naturalnie oświetlona przez różnokolorowe światełka, które nadają jej magicznego uroku. Swoim pięknem przyciąga zaciekawionych turystów już od ponad 1200 lat.

Wnętrze JAskini Reed Flute

Wnętrze Jaskini Reed Flute

Lazurowa Grota na wyspie Capri we Włoszech.

Wnętrze Lazurowej Jaskini

Wnętrze Lazurowej Jaskini

Wpadające przez jamę promienie słoneczne oświetlają grotę błękitnym odcieniem wody, przez co wewnątrz groty jest bardzo pięknie, żeby nie powiedzieć romantycznie. Najlepiej jest odwiedzać jaskinię pomiędzy 11 rano a południem, kiedy jest najbardziej słonecznie.

Do wnętrza groty można się dostać wyłącznie łódką z wiosłami. Turyści odwiedzają tylko jedną z wielu jaskiniowych sal. Wejście znajduje się na wysokości lustra wody, u zachodniego brzegu wyspy Capri.

Do wnętrza jaskini można dostać się wyłącznie małymi łódkami.

Łódki wewnątrz Lazurowej Groty

Wielkość Lazurowej Groty to 70 m długości, 25 m szerokości, wysokość waha się od 7 do 14 m, a głębokość wynosi 22 m.

Jaskinia Lascaux we Francji

Wnętrze jaksini

Wnętrze jaskini

Jaskinia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, głównie ze względu na znalezione w niej w 1940 roku malowidła skalne z okresu paleolitu.

Od 1963 roku jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających. Było to spowodowane tym, że malunki w zastraszającym tempie zaczęły niszczeć. Ruch powietrza, wysoka temperatura niekorzystnie na nie wpływały, dlatego postanowiono szybko zabezpieczyć prehistoryczne dzieła, zakładając klimatyzację i konserwując zabytki.

Sala Byków

Sala Byków

Turyści mogą jednak zwiedzać niedaleko położoną kopię jaskini. Jedne z ciekawszych malowideł znajdują się w Sali Byków, w której przedstawiono 4 starożytne byki (tury). Największe dzieło, ponad 3 metry, w centralnej części ukazuje konia, byka i rena. Niektóre malowidła mają ponad 17 tysięcy lat.

Jaskinia Lascaux

Jaskinia Lascaux

Jaskinia Kryształowa w Meksyku

Wnętrze kryształowej jaskini

Wnętrze Kryształowej Jaskini

Jaskinia została odkryta przypadkiem w 2000 roku przez górników drążących tunel. Ze względu na warunki panujące w jaskini, nie została ona jeszcze w całości zbadana.

Wnętrze kryształowej jaskini

Wnętrze Kryształowej Jaskini

Odwiedzanie jaskini w normalnym stroju jest niemożliwe, gdyż panuje tam temp. 60 stopni Celsjusza a wilgotność powietrza wynosi prawie 100%.

Liczne kryształy gipsu znajdujące się wewnątrz są ogromnych rozmiarów, mają nawet 12 metrów długości.

Wnętrze kryształowej jaskini

Wnętrze Kryształowej Jaskini

Jaskinia Jaskółek w Meksyku

Jaskinia swoja nazwę zawdzięcza stadom ptaków, które zamieszkują to miejsce. Średnica dna jaskini wynosi 200 m, średnica u wlotu to 50 metrów, natomiast głębokość to ok. 350 metrów.

U wejścia Jaskini Jaskółek

U wejścia Jaskini Jaskółek

Tego typu miejsca powstają na skutek erozji skał głęboko pod powierzchnią Ziemi. Woda wymywa miękkie skały, powodując zapadanie się ziemi.

Oprócz największej jaskiń podziwiać można jeszcze 83 inne groty.

Jaskinia Jaskółek

Jaskinia Jaskółek

Najpiękniejsze jaskinie na świecie 5.00/5 (100.00%) oceniono 5 razy