Kwitnąca wiśnia – Japonia

Tym razem wybierzemy się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Miejsca, które zadziwia swoją architekturą, przyrodą, a także ludźmi.

Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni

Ludzie

Japończycy to bardzo staranne i pracowite osoby. Swoje codzienne prace i obowiązki wykonują nader pilnie i z oddaniem. Nie ważne, czy jest to prezes wielkiej korporacji, czy gospodyni domowa. Z należytą starannością, gracją i oddaniem podchodzą do każdej czynności, którą wykonują. Nie przeszkadza im to, że większość swojego czasu spędzają na pracy.

japonia-ludzie

Ich grzeczność w stosunku do innych czasami zadziwia. Aby okazać drugiemu szacunek porozumiewają się za pomocą określonych i przyjętych zasad. Nigdy nie mówią wprost, trzeba trochę się pogłowić, aby zrozumieć o co tak naprawdę chodzi. Dla przyjezdnego kultura Japończyków pod tym względem, może wydawać się dość dziwna i zbyt powściągliwa.

Drzewko bonsai.

Drzewko bonsai.

W stosunkach z obcymi są chłodni i nieskorzy do pomocy. Są mało spontaniczni i nie przywiązują się szybko do drugiego człowieka. Musi upłynąć sporo czasu zanim otworzą się na drugą osobę. Zwłaszcza, jeśli ktoś jest obcokrajowcem.

mały-japończyk-japonia

Młodzi Japończycy, to ludzie obwieszeni sprzętem elektronicznym najnowszej generacji, dobrze ubrani i eleganccy, czego nie można ująć starszej generacji. Od dziecka wpaja się im zamiłowanie i chęć do pracy. Japończycy to wyjątkowo pracowity naród.

Miejsca warte zobaczenia

Wybierając się do Japonii trzeba nastawić się na podziwianie pięknej, różniącej się od polskiej architektury, kultury i krajobrazów. Aby doświadczyć prawdziwie japońskich klimatów należy udać się do Kioto.

Kioto

Kioto, Japonia

Kioto, Japonia

Jest to miasto przepełnione atmosferą dawnych lat. Można zobaczyć tam wiele świątyń, pomników historycznych oraz kaplic. Jednym z ważniejszych i ciekawszych jest buddyjska świątynia Kiyomizu, zbudowana z drewna bez użycia nawet jednego gwoździa. Budowla rozciąga się na zalesionych wzgórzach góry Otowa. Widoki są bajeczne.

Świątynia Kiyomizu, Japonia.

Świątynia Kiyomizu, Japonia.

Inną świątynia znajdującą się w tym mieście jest również drewniana budowla. Zbudowana została w 1397 r., pokryto ją złotymi listkami, od których wzięła się jej nazwa Złota Świątynia – Kinkaku.

Świątynia Kinkaku, Japonia

Świątynia Kinkaku.

Nie można pominąć pięknego, kamiennego ogrodu – Świątyni Ryoan, w którym każdy będzie mógł się wyciszyć i poczuć jak prawdziwy dawny Japończyk spacerując długimi alejkami ogrodu.

Świątynia Ryoan.

Świątynia Ryoan.

Aby dogłębnie poczuć atmosferę tego miejsca koniecznie trzeba wziąć udział w ceremonii picia herbaty oraz medytacji (Zazen).

Japonia-medytacja

Osaka

Park Namba-Osaka- Japonia.

Park Namba, Osaka, Japonia.

Jest to znane miejsce ze swojej kuchni, a także komercji. Drugie pod względem wielkości miasto w Japonii. To co jeszcze wyróżnia to miejsce, to bardzo energiczni i żywiołowi ludzie. Osaka podzielona jest na dwie części “Kita” (północ) i “Minami” (południe). Pierwsza to bardzo ekskluzywna dzielnica, w której znajdują się wielkie centra handlowe oraz pojedyncze, ekskluzywne sklepy, a także wysoko zaawansowana technologicznie kolej.

Kaiyukan-japonia

Wielkie akwaria na zamku Kaiyukan.

Natomiast w południowej części można spróbować lokalnych przysmaków, takich jak np. Takoyaki. W Minami można poczuć zatłoczone życie lokalne mieszkańców. Koniecznie należy zobaczyć również Kaiyukan, czyli zamek, w którym znajdują się Universal Studio, a także największe akwaria.

Tokio

tokio-japonia

Tokio, Japonia.

W stolicy Japonii, największej metropolii tego państwa sztandarowym miejscem, które należy odwiedzić jest Kaminari Mon, czyli Świątynia Asakusa. Jest ona traktowana jako symbol Japonii wraz ze swoim czerwonym, 700 kg lampionem.

odaiba-japonia

Odaiba – sztuczna wyspa w zatoce tokijskiej.

W tym 10 mln tłumie ludzi można znaleźć praktycznie wszystko, zwłaszcza, jeśli pojedzie się do Shinjuku, Shibuya, Harajuku, czy Roppongi. To praktycznie centralne miejsca Tokio. Jest co zwiedzać, gdzie robić zakupy, czy dobrze zjeść. Zwolennicy nocnego życia również znajdą wiele atrakcji, bo to miasto praktycznie nie śpi.

japonia

Owoce morza.

Godnym i niecodziennym polecenia miejscem jest także ogromny targ skarbów jakie serwuje woda. Świeże ryby, owoce morza, pokazy sprawnego patroszenia ryb nie jednego mogą zaskoczyć.

Okinawa

okinawa

Taniec Ryukyu’ana

Czy można będąc w Japonii nie poczuć japońskiej kultury? Okazuje się, że tak. Jedynym takim miejscem jest właśnie Okinawa. Do 1879 r. była niezależnym królestwem Ryukyu. Natomiast do 1972 r. była pod rządami USA. Stąd różnice i odmienność od typowej, japońskiej specyfiki.

zamek-shuri

Zamek Shuri.

Okinawa jest bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym. Swoją kuchnią zadziwia nawet samych Japończyków. Do tego, kiedy dodamy jedyny w swoim rodzaju Zamek Shuri, który jest odzwierciedleniem oryginalnej, starej kultury Ryukyu poczujemy się jak na wyjątkowych wakacjach. Zwieńczeniem i ucelebrowaniem naszego urlopu będą słoneczne plaże, tropikalna pogoda, piękna przyroda, zielone parki i wyjątkowe wyspy. Dla tych, którzy kochają wyjątkowość, przyrodę Okinawa jest idealna.

Zamek Himeji

Zamek-Himeji-japonia

Zamek Himeji.

Nie można nie wspomnieć o jednej z najstarszych budowli Japonii, jakim jest zamek Himeji. Ta przepiekna budowla znajduje sie w miescie Himeji. Wielu nazywa ją Zamkiem Białej Czapli, ze względu na biały kolor zewnętrznych wykończeń. Najsłynniejszym elementem obronnym zamku jest skomplikowany labirynt wiodący do głównej warowni. Zamek jest tak wyjątkowym obiektem, że ze względu na swoją unikatową wartość kulturową został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ogrod-zamek-himeji-japonia

Ogród przy zamku Himeji.

Ciekawe jest to, że zamek istnieje w stanie nienaruszonym do dziś, przetrwał wojny, trzęsienia ziemi i pożary. Aktualnie w zamku trwa remont, który ma zostać zakończony w 2015 r. Zatem Ci, którzy wybierają się go zobaczyć, całości z pewnością nie ujrzą.

Ciekawostki

Porozumiewanie się

Para siedząca na moście.
Tak jak wcześniej było wspomniane, Japończycy nie mówią wprost. Np. powiedzenie “nie” w jednoznaczny sposób uważane jest za niegrzeczne. Dlatego kiedy ktoś usłyszy “hm”, albo “rozważymy Pana prośbę” najprawdopodobniej spotyka się z grzeczną odmową.

Zdejmowanie butów

Geta - tradycyjne buty japońskie.

Geta – tradycyjne buty japońskie.

Wywołać zdziwienie może fakt, kiedy zostaniemy poproszeni o zdjęcie butów podczas zwiedzania świątyń, bądź rodzinnych domów. Zdarza się to nawet w niektórych restauracjach.

Okazywanie czułości

Japońs.ka miłość
Nie należy okazywać sobie czułości publicznie, bo będziemy postrzegani jako barbarzyńcy. Jeśli chodzi o kłanianie się, to też nie ma co tego próbować, bo zapewne nie będzie to poprawny ukłon.

Święto Kanamara Matsuri

Japończyk z synem.
Szokującym dla turystów może być uczestniczenie w święcie Kanamara Matsuri, czyli w festiwalu płodności, zwanym też Festiwalem Żelaznego Penisa. Obchody święta mają na celu zapewnienie szczęśliwego małżeństwa i płodności. Jako pamiątkę, można nabyć słodycze w wiadomym kształcie.

Wiza

japońska-wiza
Wyjeżdżając do Japonii nie potrzeba wizy. Pomiędzy Polską a Japonią obowiązek ten został
zniesiony przy wyjazdach do 90 dni w celach prywatnych, służbowych lub turystycznych.

Czas

Japoński zegar.
W stosunku do polskiego czasu różnica wynosi +8 godzin.

Waluta

Jen, japońska waluta.
W Japoni obowiązują jeny. Najlepiej jest wymieniać banknoty w punktach pocztowych aniżeli w bankach – najkorzystniejszy kurs. Przy wymianie dolarów i funtów nie ma większych problemów, gorzej jest z innymi walutami. Najlepiej jest mieć przy sobie gotówkę aniżeli kartę, ponieważ nie wszędzie są one honorowane. Poza tym japończycy nie rozpopularyzowali jeszcze płacenia kartą na wysoką skalę.

Elektryczność

W Japonii napięcie elektyczne wynosi 100V, 50W i 60W. Zatem możemy mieć problem z ładowaniem tel., prasowaniem, czy suszarką. Jednak już na lotnisku można kupić specjalne adaptery umożliwiające podłączenie ładowarek do kamer, aparatów fotograficznych. Jeśli chodzi o żelazka i suszarki, to zazwyczaj można je wypożyczyć za darmo, dlatego nie ma sensu zabieranie ich.

Posiłki

Sushi.

Sushi.

W Japonii do jedzenia używa się pałeczek. Przeważnie jada się dania z surowych ryb i wodorostów, a także zupy oraz mięsa gotowane. Popularne jest to, że dania przygotowuje się bezpośrednio na stole. Teraz już wiadomo dlaczego Japończycy należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie.

;)

Kwitnąca wiśnia – Japonia 5.00/5 (100.00%) oceniono 3 razy