Korona Ziemi – najwyższe góry na świecie

Góry – te piękne wielkoludy to jakby się mogło wydawać wg teoretyków tylko wypukłe formy ukształtowania terenu o urozmaiconej rzeźbie. Praktycy – pasjonaci wypraw i wspinaczek górskich opisują góry jako miejsce odpoczynku psychicznego, połączonego ze zmęczeniem fizycznym, któremu towarzyszy refleksja na sensem istnienia. Niczym są przyziemne sprawy ,kiedy zdobywa się szczyt wymarzonego miejsca.

Mount Everest - najwyższa góra na świecie

Mount Everest

Nie ma kontynentu, który nie posiadałby tych pięknych terenów. Najwyższy szczyt górski znajduje się w Azji, na granicy Chińskiej Republiki Ludowej (Tybet) i Nepalu, w łańcuchu górskim jakim są Himalaje. Mount Everest, bo o tej górze mowa, pierwszy raz została zdobyta przez Edmunda Hillarego 29 maja 1953 roku. Dziś jest to nie lada wyczyn, wtedy tym bardziej zdobycie 8 850 m n.p.m. w srogich warunkach, bez dzisiejszego oprzyrządowania było sukcesem.

Aconcagua - najwyższy szczyt Ameryki Południowej

Aconcagua

Kolejnym najwyższym szczytem górskim wg kontynentów jest Aconcagua – 6 960 m n.p.m. Góra ma swoje miejsce w Andach w Ameryce Południowej. Krajem, który może poszczycić się obecnością Aconcagua’y jest Argentyna.
Wg oficjalnych wiadomości, pierwszym, który zdobył jej szczyt był Matthias Zurbriggen. Szwajcar dotarł tam 14 stycznia 1897.

Mount McKinley - najwyższa góra Ameryki Południowej.

Denali (McKinley)

W Ameryce Północnej, w USA znajduje się Denali (McKinley). Jej wysokość wynosi 6194 m n.p.m. Góra należy do pasma górskiego jakim są Koldyriery. Pierwszym, który zdobył jej szczyt był Hudson Stuck – 6 czerwca 1913 roku.

Mount Kilimanjaro - najwyższa góra Afryki

Kibo (Kilimandżaro)

Afryka również posiada swój najwyższy szczyt. W Tanzanii, w górach Kilimandżaro znajduje się Kibo, góra której wysokość wynosi 5 895 m n.p.m. Pierwszymi, którzy zdobyli Biały Dach Czarnego Lądu byli Hans Meyer – niemiecki kartograf pochodzący z Lipska oraz austriacki przewodnik – Ludwik Purtscheller. Wyprawa została osiągnięta 5 października 1889 roku.

Puncak Jaya - najwyższy szczyt Ausralii i Oceanii

Puncak Jaya

Puncak Jaya to najwyższy szczyt Australii i Oceanii, leży w Indonezji a jego wysokość wynosi 4 884 m n.p.m. Góra znajduje się w tamtejszym paśmie gór Śnieżnych. 13 lutego 1962 roku to data, kiedy na górze stanęła austriacka drużyna składająca się z Heinricha Harrera, Berta Huizinga’a, Russela Kippax’a i Philipa Temple’a.

Vinson Massif - najwyższy szczyt Antarktydy

Masyw Vinson

Antarktyda również posiada swój najwyższy szczyt – 4 892 m n.p.m., jest nim Vinson. Znajduje się w paśmie gór Ellswortha. 18 grudnia 1966 został zdobyty przez Amerykanów.

Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy

Mont Blanc

Najniższy szczyt górski, biorąc pod uwagę kontynenty znajduje się w Europie, dokładnie na pograniczu Francji i Włoch w Alpach. Mont Blanc to 4 810 m n.p.m. Pierwszymi, którzy zdobyli ten szczyt 8 sierpnia 1786 roku byli Jacques Balmat (miejscowy poszukiwacz kryształów z doliny Chamonix) i Michel Paccard (francuski lekarz).

Korona Ziemi – najwyższe góry na świecie 4.75/5 (95.00%) oceniono 4 razy