Jak sprawdzić biuro podróży?

Wakacje – długo wyczekiwany odpoczynek po miesiącach ciągłej pracy, powinien relaksować i przynosić same pozytywne wrażenia. Zapewne nie chcesz przeżyć koszmaru, jakim jest bankructwo biura podróży w czasie urlopu. Wielu przed Tobą przeżyło wyrzucenie z pokoju hotelowego w połowie pobytu wakacyjnego, a potem wiele godzin na lotnisku w oczekiwaniu na samolot. Na pewno nie chciałbyś spędzić wielu godzin na lotnisku, nawet na Bora Bora albo Teneryfie. W naszym artykule podpowiemy Ci jak ustrzec się przed nieuczciwymi firmami turystycznymi oraz jak sprawdzić biuro podróży.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Według danych resortu sportu i turystyki w Polsce działa ok. 3 400 biur i agencji turystycznych. Z tego ok. 430 znajduje się na liście dłużników.

Od czego zacząć, aby dobrze sprawdzić biuro podróży?

Urząd Marszałkowski

Priorytetowe jest sprawdzenie legalności biura lub agencji. Jeśli działa legalnie, to znaczy, że znajduje się (zostało wpisane) do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
Sprawdzić to można w bardzo prosty sposób, mianowicie należy zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla siedziby biura turystycznego i poprosić o takie informacje.

W Urzędzie Marszałkowskim, oprócz sprawdzenia, czy biuro jest wpisane do rejestru, możesz także dowiedzieć się kilku innych przydatnych wiadomości, np.:

  • Sprawdzisz, które firmy turystyczne nie mogą być pośrednikami albo organizatorami turystycznymi (mają zakaz prowadzenia działalności).
  • Sprawdzisz, które podmioty zostały usunięte, albo wykreślone z rejestru na swój wniosek.
  • Dowiesz się do kiedy konkretne biuro podróży ma ważne ubezpieczenie na rzecz klientów.
  • Sprawdzisz do kiedy biuro ma ważną gwarancję bankową i ubezpieczeniową. Im suma ubezpieczeniowa lub gwarancja jest wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz zwrot wpłaconej kwoty pieniędzy, nawet jeśli okaże się, że biuro zbankrutowało podczas Twoich wakacji i nie dopełniło warunków umowy.
  • Dowiesz się także, wobec których przedsiębiorców wszczęto postępowanie administracyjne z urzędu.

Jeśli okaże się, że firma turystyczna, która organizuje Ci wycieczkę nie może być organizatorem podróży albo została wykreślona z rejestru lub toczone jest wobec niej postępowanie, najbezpiecznej będzie, jeśli poszukasz innego biura lub agencji.

jak-sprawdzić-biuro-podrozy

Czasami bywają sytuacje, jak np. z firmą Fly.pl, która była kiedyś biurem turystycznym, ale w 2009 roku została wykreślona z rejestru. Aktualnie jest tylko pośrednikiem w organizowaniu wyjazdów. Jeśli nagle dowiadujesz się, że firma pośrednicząca w organizowaniu Twoich wakacji, została wykreślona z rejestru, jeszcze nie wszystko stracone. Sprawdź biuro, które faktycznie organizuje Twój wyjazd.

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

Jeśli nie masz ochoty na kontakt z urzędnikami, równie dobrze możesz sprawdzić legalność działania biura w internecie na stronie Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce. Legalność biura sprawdzisz dokładnie klikając w rejestr dotyczący Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT). Co ważne, organizatorzy turystyki co roku muszą odnowić swoje uprawnienia, zatem zawarte tam informacje są aktualne.

Polska Izba Turystyki

Kolejnym, ważnym sposobem na sprawdzenie, czy biuro podróży na pewno istnieje i jest poważnym podmiotem gospodarczym, jest jego członkostwo w Polskiej Izbie Turystyki (PIT). Ta organizacja, jak i inne np. lokalne (Izba Turystyki Ziemi Łódzkiej, Dolnośląska Izba Turystyki itd.), dają pewność, że firma jest rzetelna i dba o najwyższą obsługę swoich klientów.

Płać kartą płatniczą!

Według ekspertów, nie da się sprawdzić w 100% tego, czy biuro turystyczne nie zbankrutuje.
Z tego powodu zaleca się, aby płacić kartą płatniczą za wycieczki. Pozwala to na zażądanie od banku zwrotu pieniędzy w przypadku, kiedy wakacje nie dojdą do skutku. Banki są ubezpieczone na wypadek, kiedy usługa nie zostanie zrealizowana. W takim wypadku należy do wniosku o reklamacji dołączyć dowód wpłaty, potwierdzenie rezerwacji, a także informacje, że próbowałeś skontaktować się z upadłym biurem podróży (np. e-mail). Możesz być pewny, że bank zwróci Ci 100% wcześniej wpłaconej sumy.

Krajowy Rejestr Sądowy

Innym sposobem na sprawdzenie biura podróży są informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeśli Twoje biuro podróży jest np. spółką z o. o., spółką akcyjną itp., to podlega obowiązkowemu wpisowi do KRS. Wystarczy sama nazwa firmy, aby można było sprawdzić kto jest np. w zarządzie spółki. Jeśli okaże się, że jest, bądź są to osoby zamieszane w dziwne interesy, o których może słyszałeś w telewizji, radio albo czytałeś, raczej nie decyduj się na wakacje organizowane przez nich.

jak-sprawdzić-biuro-podrozy

Tak samo w sytuacji, gdy okaże się, że biuro znajduje się w stanie upadłości. Pamiętaj jednak, że w KRS nie znajdziesz informacji o dopiero co złożonym wniosku o ogłoszeniu upadłości – od złożenia wniosku do wydania postanowienia przez sąd mija określony czas. W KRS nie będzie również wiadomości o wykreślonych biurach turystycznych z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Zatem informacje z KRS nie powinny być dla Ciebie kluczowe, ale pomocne w weryfikowaniu biura lub agencji turystycznej.

Certyfikat rzetelności

Certyfikat rzetelności jest wystawiany przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) tej firmie, która przystąpiła do programu Rzetelna Firma. Zazwyczaj firma, która posiada certyfikat ma go na swojej stronie internetowej. Jest on na bieżąco aktualizowany, gdyż połączony jest z systemem KRD. Można zatem sprawdzić aktualny stan finansowy takiego biura zarówno przed, jak i po podpisaniu umowy z biurem, tuż przed samą podróżą.

Jak już pewnie zauważyłeś, w ten sposób nie można sprawdzić wszystkich biur turystycznych. Do takiego programu nie każde biuro przystępuje – nie każde podpisuje umowę z KRD. Czyli biuro, które nie posiada ceryfikatu, nie koniecznie zalega z płatnościami. Równie dobrze, firma turystyczna może być rzetelna i sprawdzona, ale takiego certyfikatu posiadać nie musi.

jak-sprawdzić-biuro-podrozy

W KRD istnieje również możliwość odpłatnego sprawdzenia, czy firma turystyczna nie zalega z płatnościami. Koszt takiej usługi jest stosunkowo dość spory i wynosi 69 zł. Może się jednak okazać, że Twojej firmy tam po prostu nie będzie. Oznacza to, że firma może być zadłużona (ale nie musi) ale nie została zgłoszona do KRD.

Rankingi

Kolejne źródło o biurze lub agencji turystycznej, którym możesz się posiłkować są publikacje rankingów najbardziej zaufanych firm turystycznych przez branżowe i nie tylko takie, media. Przykłady rankingów, to np.: Złota 50 Rynku Turystycznego (Rynek Turystyczny), Ogólnopolski Ranking Biur Podróży („Gazeta Prawna”), Ranking 10 największych touroperatorów pod względem wysłanych turystów w danym roku (Rzeczpospolita). Zestawienia tworzone są na podstawie deklaracji składanych przez biura, co oznacza, że żadne z nich raczej nie będzie chwaliło się kłopotami finansowymi. Dlatego rankingi mają Ci tylko pomóc w weryfikacji biura.

Nagrody

Zazwyczaj na stronie internetowej interesującego Cię organizatora znajdziesz informacje o nagrodach, jakie zdobył. Firmy turystyczne chwalą się tym, także jeśli Twoje biuro posiada nagrody z pewnością łatwo je znajdziesz. Nagrody, jakie mogą uzyskać firmy to np. Złote Godło Konsumenckiego Lidera Jakości, Laur Konsumenta, “Superbrands Polska”, Top Marka i wiele innych.

Cena wycieczki

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest cena wycieczki. Z dużym dystansem podchodź do tego typu kuszących okazji, zwłaszcza, jeśli nie jest to last minute, a first minute. W wielu przypadkach, to właśnie niewiarygodnie niska cena, jest przyczyną upadku firmy turystycznej. Nierzadko również jest tak, że biura ogłaszają bardzo niskie ceny, aby ściągnąć pieniądze z rynku, po wcześniej nieudanym sezonie. Skutki takiego wyjazdu, jeśli w ogóle do niego dojdzie, mogą być później naprawdę tragiczne. W ofertach first minute, ceny wycieczek nie powinny być niższe niż 10-15% w porównaniu z aktualnymi cenami na rynku.

Inaczej ma się sytuacja, kiedy wakacje dotyczą oferty last minute. Wtedy oczywiście też dobrze jest sprawdzić biuro, jednak w takich sytuacjach agencji turystycznej bardziej będzie opłacało się sprzedać wycieczkę za minimalną cenę, niż pozostawić to miejsce puste i na tym stracić.

Warunki umowy

Warto przyjrzeć się warunkom umowy, aby wiedzieć, czego można się spodziewać na miejscu wypoczynku i jeśli coś będzie nie tak, móc złożyć reklamację lub starać się o obniżenie kosztów wyjazdu. Zwróć szczególną uwagę na to, co przysługuje Ci w hotelu podczas pobytu. Sprawdź, czy pięć gwiazdek w hotelu, w którym będziesz przebywać, będzie odpowiadało tym samym standardom co w Polsce.

Zwróć uwagę także na środki transportu, jakie zostały Ci zapewnione, również te w kraju docelowym.

Kolejną bardzo istotną rzeczą są atrakcje podczas pobytu. Dowiedz się, które są wpisane w cenę, a za które będzie trzeba dodatkowo zapłacić. Często okazuje się, że tzw. wycieczki fakultatywne są dość kosztowne.

Należy także zwrócić uwagę na informacje o przepisach wizowych, paszportowych i sanitarnych oraz zdrowotnych w kraju, do którego się wybieramy.

Umowa również powinna uwzględniać informacje na temat rezygnacji z wycieczki lub jej reklamacji w przypadku niezgodności z ofertą.

jak-sprawdzić-biuro-podrozy

Fora turystyczne w Internecie

Fora turystyczne, to również obszerne źródła informacji na temat firm organizujących wczasy. Wiele osób dzieli się swoimi pozytywnymi, jak i negatywnymi wrażeniami z pobytów urlopowych. Jednak do tego źródła podchodź z dużym dystansem, gdyż użytkownicy nie zawsze mają dobre intencje. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy biur podróży podszywają się pod zadowolonego urlopowicza, reklamując i zachęcając do wczasów lub odwrotnie, chcą podważyć wiarygodność konkurencji. Fora traktuj wyłącznie jako uzupełnienie swoich informacji.

Reklamacje

Pamiętaj, jeśli zawarłeś umowę z organizatorem, a jesteś niezadowolony, okazuje się, że na miejscu zastajesz niższy standard, niż zawarty w umowie, powinieneś niezwłocznie zgłosić swoje uwagi, najlepiej jeszcze w trakcie pobytu, do przedstawiciela biura podróży, pilota lub rezydenta. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, po powrocie złóż reklamację do organizatora. Jeśli wycieczka była niższej jakości, możesz żądać obniżenia ceny, gdyż nie miała ona takiej wartości, jaką wcześniej Ci przedstawiano.

Podsumowanie

Rozpoczynając swoją przygodę sprawdzania uczciwości biura turystycznego w pierwszej kolejności pamiętaj o Urzędzie Marszałkowskim, Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz Polskiej Izbie Turystycznej. Są to najbardziej wiarygodne źródła informacji. Ważne jest, abyś płacił kartą płatniczą za wycieczkę, co może uchronić Cię przed stratą dużych pieniędzy. Nie zapominaj także o informacjach z KRS lub KRD, które nagle mogą okazać się kluczowe dla Ciebie. Jeśli chcesz przeżyć udane wakacje, na jak najlepszym poziomie, informacje na temat nagród i rankingów okażą się bardzo przydatne. Również opinie na temat biur na forach turystycznych lub wśród Twoich znajomych, mogą okazać się bardzo pomocne.

jak-sprawdzić-biuro-podrozy

Nie żałuj czasu na rzetelne sprawdzenie firmy turystycznej, a wrócisz z urlopu zadowolony oraz w zaplanowanym terminie. W końcu powierzasz jej swoje pieniądze na zorganizowanie najlepszego czasu z całego roku.

Jak sprawdzić biuro podróży? 4.63/5 (92.63%) oceniono 19 razy