Drezno – co warto zobaczyć?

Dresden

Drezno

Wiele osób zazwyczaj, kiedy myśli o wypoczynku poza domem, wyobraża sobie, że aby zobaczyć piękne miejsca musi pojechać bardzo daleko i wydać bardzo dużo pieniędzy. Nic bardziej mylnego.Wystarczy odrobinę pogłówkować, czasami wyjąć mapę, wpisać “magiczną” frazę w wyszukiwarce internetowej i jest! Piękne miejsce, nie daleko ale za granicą Polski – tylko 50 km, nawet nie trzeba mieć paszportu, bo ten kraj też należy do Unii Europejskiej. Dziś przenosimy się do Saksonii, a dokładnie malowniczego miasta Drezno.

Drezno zabytki
Opera w Dreźnie

Czym wybrać się do Drezna

Można tam dojechać np. pociągiem, samochodem lub samolotem. Jeśli wybierzemy się samochodem, warto wziąć pod uwagę to, że w samym centrum jest mało miejsc do parkowania, tym bardziej darmo. Polecanym miejscem do parkowania jest Q-Park, pod starówką, gdzie całodobowy bilet kosztuje tylko 5 euro (można go nabyć w centrach informacji turystycznej).

Lokomotywa, pociąg, train
Podróż pociągiem do zabytkowego Drezna

Zwinger

Priorytetowym punktem wycieczki jest prawdziwa perła architektoniczna miasta, czyli pałac Zwinger. Ten piękny rokokowy kompleks pałacowy, został wybudowany na polecenie Augusta Mocnego w I połowie XVIII wieku. W obecnej chwili pałac pełni funkcję muzeum, w którym znajduje się Muzeum Historyczne, Sala Matematyczno-Fizyczna, Zbrojownia, Piękne Muzeum Porcelany oraz jedna z najsłynniejszych sal – Galeria Obrazów Starych Mistrzów. Można powiedzieć, że jest to miejsce na równi z Luwrem i Ermitażem, gdzie znajdują się największe zbiory dzieł słynnych malarzy na świecie: Rubensa, Tycjana, Canaletta, Rembrandta, czy Rafaela. Jeśli zdecydujecie się na odwiedziny Galerii Starych Mistrzów, jeden dzień na zwiedzanie Drezna na pewno nie wystarczy.

Zwinger
Zwinger

Skarbiec Grünes Gewölbe

Skarbiec usytuowny jest w zamku wraz z galerią sztuki. Znajduje się w nim ok. 4 tysiące klejnotów, co stanowi największy zbiór tych kosztowności na świecie. Grünes Gewölbe oznacza zielone sklepienie, które rzeczywiście znajduje się w skarbcu. Zanim rozpoczniemy zwiedzanie, należy się zastanowić, czy chcemy rozpocząć od części historycznej, czy nowej. Zarówno w jednej, jak i w drugiej znajdują się nieziemskie dzieła, bogato i szczegółowo zdobione.

Skarbiec Grünes Gewölbe
Jedna z komnat skarbca Grünes Gewölbe

To, co nie może ujść niczyjej uwadze, to czterdziestojednokaratowy, zielony diament należący do koronnych klejnotów Sasów – „Zielony Drezdeńczyk” oraz „Dwór w Delhi w dniu urodzin Wielkiego Moguła Aurenga Zeba” – kompozycja przedstawiająca scenę z pałacu indyjskiego. Mieści się tam 137 miniaturek ze złota, które są pomalowane w różne kolory z dodatkiem diamentów, pereł, rubinów i szmaragdów. Cała kompozycja, również ze względu na dbałość o najdrobniejszy detal, robi oszałamiajace wrażenie. Dlatego też, nie ma się co dziwić Augustowu Mocnemu, który zapłacił za to dzieło dwa razy tyle co za pałac myśliwski Moritzburg, znajdujący się nieopodal Drezna.

Green dresden diamond
Zielony Drezdeńczyk

Kościół Maryi Panny

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Kościół Marii Panny (Frauenkirche) który znajduje się na drezdeńskiej starówce. Warto dodać, że w czasie wojny został doszczętnie zniszczony i przez długi okres czasu jego ruiny straszyły swoim wyglądem. Po odbudowie kościoła, który zawiera fragmenty starej konstrukcji, przez wielu jest nazywany perełką Drezna, którego nie można ominąć. Spokojnie można go zwiedzać za darmo, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 i od 13 do 18. Z tego miejsca można również podziwiać piękną panoramę miasta. Kościół pełni również funkcje kulturowe. Odbywają się w nim liczne koncerty, odczyty i inne ważne uroczystości.

Frauenkirche
Kościół Maryi Panny

Orszak Książąt

Wśród wielu zabytków Drezna, koniecznie trzeba zobaczyć prawdziwe mozaikowe arcydzieło Wilhelma WaltheraOrszak Książąt, który zdobi mury okalające przyzamkowy dziedziniec turniejowy. Dawne stajnie pokryte są porcelanowymi, miśnieńskimi, ręcznie wykonanymi kafelkami. Mozaika przedstawia wettyńskich władców, łącznie z Augustem II Mocnym, którego herb przedstawia polskiego białego orła. Jest to oryginalny zabytek, który nie został zbombardowany podczas wojny, jak większość miasta. Spośród prawie 25 tysięcy kafelek, tylko 223 trzeba było odbudować. Malowidło jest największym na świecie ceramicznym obrazem ściennym. Jego długość wynosi 101,90 metrów, a wysokość 10,51 metra. Powierzchnia kafelek liczy łącznie 1000 metrów².Malowidło postało na cześć osiemsetletniej historii władców rządzących Saksonią, począwszy od 1123 do 1918 roku. Arcydzieło łącznie przedstawia 94 osoby: królów, margrabiów, książąt, hrabiów, naukowców, rzemieślników, żółnierzy, artystów, chłopców i dzieci, a także czterdzieści pięć koni oraz dwa charty. Nie dość, że obraz przedstawia wyraźne podobieństwo ukazanych postaci do rzeczywistych, to niezwykle szczegółowo oddaje wygląd szat , broni oraz zbroi z dawnych lat.

Orszak Książąt w Dreźnie

Porcelanowa mozaika „Orszak Książąt”

Katedra św. Trójcy

Warto również odwiedzić największą barokową budowlę na tamtych terenach, która została zbudowana w mieście jako ostatnia w tym stylu, czyli Katedrę św. Trójcy. W tamtym okresie, kiedy protestantyzm wiódł prym, budowa katolickiego kościoła nie miała zbyt wielu zwolenników, dlatego też kamień węgielny w 1739 roku wmurowano potajemnie na prośbę Augusta III Sasa. Budowa trwała w latach 1739-1751, pod nadzorem włoskiego architekta Gaetano Chiaveriego.

Katedra św. Trójcy w Dreźnie

Katedra św. Trójcy

Z pewnością pobyt w Dreźnie oczaruje niejednego, który z pewnością będzie chciał tam powrócić znowu. My opisaliśmy tylko kilka miejsc wartych zobaczenia, jednak Drezno, to tak naprawdę miasto pełne zabytkowych i intelektualnych niespodzianek. My polecamy Wam wybranie się do niego np. w długi weekend, aby na spokojnie móc podziwiać zabytki, robić piękne zdjęcia i poczuć się jednym z dynastii Wettynów.

Pozdrawiamy :)

Drezno – co warto zobaczyć? 4.20/5 (84.00%) oceniono 5 razy