5 najpiękniejszych fos na świecie!

Fosy, to rowy otaczające budowle, najczęściej zamki. W dawnych czasach budowane były na potrzeby obronne. Wypełniano je wodą, czasami nawet zatrutą, wpuszczano niebezpieczne zwierzęta i w ten sposób odstraszano nieprzyjaciół. Dziś nadal tworzy się tego typu obiekty, już nie w dawnych celach ale bardziej estetycznych. Nie są to symbole wojny ale raczej dodatki do piękna i majestatu zamków. Wybierzcie się z nami do obejrzenia 5 najpiekniejszych, w naszej ocenie, fos świata.

Zamek w Deal - idealne na zwiedzanie podczas wycieczki.

Zamek w Deal

Zamek w Deal, w Hrabstwie Kent, w Wielkiej Brytanii.

Główny trzon budowli stanowi okrągły budynek i przylegające do niego półokrągłe basteje. Na sześciu wypukłościach stały niegdyś ciężkie działa, którymi atakowano wroga. W tym przypadku budowlę otacza sucha fosa. Zamek bronił dodatkowo zwodzony most, który pozwalał na odcięcie się od nieprzyjacielskich wojsk. Budowę zamku w Death ukończono w 1540 roku.

Zamek w Orebro - idealne miejsce na wycieczkę.

Zamek w Örebro

Zamek w Örebro w Szwecji

Zamek został wybudowany w XIII wieku na wysepce rzeki Svartan, w środkowej części Örebro. Umownie dzieli on miasto na część północną i południową. Najstarszym obiektem zamku jest zegarowa wieża, która służyła do obrony mostu od strony rzeki Svartan. W XVI wieku, w okresie panowania dynastii Wazów, zamek rozbudowywano, natomiast w 1900 roku został on przebudowany.Obecnie odbywają się w nim konferencje, koncerty i wystawy. Na co dzień zamek jest otwarty dla zwiedzających.

Świątynia Bakong w Kambodży otoczona niesamowitą fosą.

Świątynia Bakong

Świątynia Bakong w Kambodży

Świątynia została zbudowana w 881 roku przez Indravarmana I, który poświęcił ją bogu Siwie. Otacza ją zewnętrzna fosa wypełniona wodą, która ma wymiary 700 x 900 metrów.

Piękny zamek otoczony fosą Plessis-Bourre.

Zamek Plessis-Bourre

Zamek Plessis-Bourré w Ecuille, we Francji

Budowla powstała w XV w. Otoczona jest piękną fosą, która malowniczo komponuje się z krajobrazem. Zamek wyposażony jest w przepiękne meble i obrazy z różnych epok, poczynając od średniowiecza po XIX w.

Dom Charles Sieger Home, wymarzone wakacje.

Charles Sieger Home

Charles Sieger Home w Majami na Florydzie

Charles Sieger, architekt i współwłaściciel prestiżowego studia projektowego ‚Sieger – Suarez’ wybudował zaprojektowany przez siebie zamek. Jak przystało na taką budowlę, obiekt posiada most, dwa ogromne place, wysokie mury, krużganek i ogromną fosę (dokładniej sztuczne jezioro). To się nazywa dopiero wizytówka własnego studia projektowego.

 

5 najpiękniejszych fos na świecie! 4.75/5 (95.00%) oceniono 4 razy